bogesfon@o2.pl Telefon: 660 230 349
Słuch
Słyszenie jest procesem odbioru dźwięku. Ubytek słuchu może ograniczać komunikację i interakcje społeczne, powodując obniżenie jakości życia.
Jak działa słuch?
Fale dźwiękowe przemieszczają się przewodem słuchowym i docierają do błony bębenkowej, powodując jej wibracje. Drgania te wprawiają w ruch płyn w ślimaku, który stymuluje komórki czuciowe, zwane „komórkami rzęsatymi”, które przekształcają wibracje w sygnały elektryczne. Mózg przetwarza te surowe dane, umożliwiając słuchanie i cieszenie się muzyką lub wciągającą rozmową.
Interesujące fakty dotyczące słuchu
- Najmniejsze kości w ciele człowieka to kosteczki w uchu środkowym: młoteczek, kowadełko i strzemiączko.
- Ucho wewnętrzne ma obwód taki, jak gumka do ścierania.
- Twoje uszy nigdy nie przestają słyszeć, nawet gdy śpisz. Twój mózg po prostu ignoruje przychodzące dźwięki.
- Uszy są niezbędne nie tylko do słyszenia; pomagają również zachować równowagę.
Niedosłuch to dolegliwość dotycząca uszkodzenia słuchu, na którą wg WHO(2019) cierpi ponad 466 milionów ludzi na świecie, z których 6 milionów osób to Polacy. Szacuje się, że co trzecia osoba po 60 roku życia ma ubytek słuchu.
Czasami problem ze słuchem jest chwilowy i odwracalny, lecz bardzo często jest on stały i wymaga podjęcia działań profesjonalisty. Bardzo istotna jest profilaktyka badań i jak najwcześniejsze rozpoznanie niedosłuchu, jego kontrolowanie, oraz możliwie jak najszybsze przeciwdziałanie skutkom niedosłuchu.